• Kategorie
  • Szukaj

Przy wielu pracach wręcz koniecznością jest założenie rękawic roboczych, które stanowią podstawowy element ubioru ochronnego. Bardzo łatwo o zniszczenie dłoni, łącznie z przerwaniem ciągłości naskórka i bolesnymi, wręcz krwawiącymi zranieniami. Zadaniem rękawic jest ochrona dłoni przed wielorakimi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Bardzo ważne jest to, aby zostały odpowiednio dobrane, dotyczy to rozmiaru, przeznaczenia, komfortu noszenia. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów rękawic roboczych, dzięki czemu każdy kupi dla siebie model dopasowany do potrzeb, preferencji i oczekiwań. 

Jaki rodzaj rękawic będzie dobrym wyborem? 

Rękawice robocze powlekane nie są tym samym, co rękawice ochronne, chociaż wiele osób stosuje te dwa określenia zamiennie. Te drugie służą do ochrony indywidualnej przed konkretnym czynnikiem zewnętrznym. Z kolei rękawice robocze mają za zadanie zabezpieczać przede wszystkim przed zabrudzeniami, cechują się dobrą przewiewnością, co zmniejsza ryzyko nadmiernej potliwości rąk. Rękawic I klasy używa się w miejscach o niskim ryzyku, chronią przed skaleczeniami i delikatnymi związkami chemicznymi oraz temperaturą do 50 st. C. Przed uszkodzeniami mechanicznymi, powierzchownymi zranieniami, zabezpieczają rękawice II klasy - będą dobrym wyborem przy zastosowaniach przemysłowych, o średnim ryzyku. W III klasie znajdują się specjalistyczne rękawice ochronne, które zapobiegają uszkodzeniom ciała na skutek skrajnych temperatur, silnych czynników chemicznych, wysokiego napięcia, promieniowania. 

W przypadku pracy z urządzeniami wytwarzającymi energię wibracyjną, czyli powodującymi różne wstrząsy, najlepszym rozwiązaniem są rękawice antywibracyjne, chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi, dyskomfortem i podrażnianiem zakończeń nerwowych. Elektrykom zaleca się zakup rękawic antyelektrostatycznych, czyli przede wszystkim modeli gumowych czy wzbogaconych naturalnymi materiałami. Istotne jest to, aby posiadały jak najlepsze właściwości elektroizolacyjne. W przypadku kontaktu z odczynnikami chemicznymi konieczne jest założenie rękawic chemicznych – im silniej żrąca substancja, tym rękawice muszą być grubsze, wyższej klasy. Wyróżnia się nawet osobny rodzaj rękawic do piaskowania, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie zapewniając pewny chwyt i możliwość wykonywania precyzyjnych ruchów dłonią. Dostępne są także rękawice zabezpieczające przed działaniem skrajnie wysokich lub niskich temperatur, w tym modele wykonane z materiałów niepalnych. 

Z jakiego materiału wybrać rękawice robocze?

W przypadku rękawic roboczych znaczenie ma to, aby dobrać odpowiedni rozmiar – powinny być dobrze dopasowane do dłoni, nie mogą się zsuwać. Wyróżnia się rozmiar liczbowy od 6 do 11 i literowy od S do XXL. Istotne jest również to, z jakich materiałów zostały wykonane rękawice. W przypadku modeli drelichowych można mówić o bardzo dużej wytrzymałości oraz dobrej przyczepności i stabilnym chwycie, jeśli są nakrapiane po wewnętrznej stronie. Z kolei rękawice robocze gumowe świetnie chronią przed wodą, wilgocią, detergentami. Dużą wytrzymałością i chwytnością cechują się rękawice robocze skórzane. Sprawdzą się nawet na placu budowy. Mogą być wykonane ze skóry bydlęcej, świńskiej czy nawet koziej. Te ostatnie zalicza się do najlepszych pod kątem jakości, ale jednocześnie też do najdroższych. Najpopularniejsze są właśnie rękawice ze skóry, które znalazły szerokie zastosowanie – nie tylko w budownictwie, ale też przykładowo w przemyśle, zakładach monterskich czy nawet w leśnictwie. 

Kolejnym rodzajem są rękawice robocze powlekane nitrylem, czyli syntetycznym materiałem odpornym na działanie olejów, rozpuszczalników, smarów, enzymów i różnych szkodliwych chemikaliów. Odznaczają się dużą wytrzymałością, chronią nawet przed drobnoustrojami. Na ich korzyść przemawia również pewny chwyt i świetna przyczepność. Rękawice mogą być powlekane również poliuretanem, co przekłada się na dużą trwałość, odporność na ścieranie i rozdarcia. Na korzyść tego typu rękawic przemawia wzrost zręczności dla użytkownika, co ma kluczowe znaczenie między innymi przy pracach monterskich czy przy pakowaniu przedmiotów. W chłodniejsze dni rewelacyjnie sprawdzają się rękawice robocze termoizolacyjne, które chronią dłonie przed ujemnymi temperaturami. Zapewniają komfort termiczny dłoniom, które łatwo marzną. Do ich ocieplenia używa się wielorakich materiałów, w tym polaru, skóry czy drelichu. Zwykle są powlekane gumą lub nitrylem, co podwyższa ich przyczepność.